Anna Czopor
Przedstawienie systemu Clear-Aligner od pierwszego etapu planowania- diagnostyki cyfrowej, poprzez planowanie leczenia w środowisku 3D i kontrolę na każdym etapie leczenia, aż do jego zakończenia i utrzymania efektów leczenia.
Joanna Mrowiec
U pacjentów, u których występuje zaburzone położenie wyrostków klykciowych w ssż często występują niepożądane objawy bólowe i napięciowe. Jedną z metod leczenia jest stabilizacja stawowa za pomocą szyny, a następnie leczenie ortodontyczne z utrzymaniem uzyskanej pozycji żuchwy. Taka terapia często stwarza wiele problemów, że względu na trudność utrzymania pozycji RC w trakcie przesunięć ortodontycznych. W wykładzie zostanie przedstawione leczenia i jego wyniki u pacjentów z zastosowaniem metody Invisalign.
Matteo Reverdito
Często złożoność przypadku przewyższa trudności związane ze stosowaniem niezbędnej biomechaniki. Musimy stosować najbardziej skuteczne protokoły kliniczne, ale jednocześnie musimy także osiągnąć optymalną współpracę ze strony pacjenta, podtrzymywać jego motywację, weryfikować kliniczną przewidywalność planowanych przesunięć, w miarę możliwości skracać jak najbardziej czas leczenia i szybko reagować w razie nieprzewidzianych wydarzeń. Zaprezentuję nasze podejście do tych przypadków, łączące protokoły kliniczne, cyfrowy schemat działania, sztuczną inteligencję i fotobiomodulację dla przewidywalnego osiągania efektów klinicznych i zadowolenia pacjenta.
Eliana Alemanno
Leczenie ortodontyczne z użyciem przezroczystych nakładek u młodych pacjentów szybko przybiera na znaczeniu w świecie ortodoncji interceptywnej. Okazuje się ono być skuteczne w intercepcji większości wad zgryzu, eliminacji przeszkód i przygotowaniu łuków do wyrzynania kolejnych stałych zębów. Jednak skuteczność biomechaniczna nakładek musi być wspierana przez doświadczenia pacjenta, oparte o pracę zespołu, emocjonalny kontakt i zdalne monitorowanie, które pozwalają nam uzyskać maksymalną współpracę i motywację ze strony młodych pacjentów i ich rodziców, a w efekcie szybkie osiągnięcie i dzięki temu utrzymanie pożądanego efektu klinicznego. Przedstawię konkretne protokoły kliniczne i pozakliniczne, jakie stosujemy dla skutecznego prowadzenia leczenia I fazy, a jednocześnie dla doskonałych doświadczeń własnych i naszego zespołu.
Javier Lozano
W ciągu ostatnich 25 lat przezroczyste nakładki zyskały wiele funkcjonalności i udoskonaleń, poprawiających jakość opieki ortodontycznej na całym świecie w połączeniu z techniką bardziej komfortową dla pacjentów niż standardowe aparaty stałe.
Towarzyszyły temu twierdzenia i innowacje, które wymagają weryfikacji z perspektywy naukowej, tak aby nie generować wśród lekarzy błędnych przekonań.
Podczas tego wykładu zostaną w pełni omówione ograniczenia przesunięć z użyciem przezroczystych nakładek we wszystkich płaszczyznach przestrzennych, fakty dotyczące rozbieżności między światem wirtualnym a klinicznym oraz sytuacje, w których konieczne są rozwiązania wspomagające, zgodnie z wynikami najnowszych badań.
Susana Palma
W ciągu ostatnich kilku lat obserwowaliśmy rewolucyjną poprawę efektów klinicznych leczenia naszych pacjentów z użyciem nakładek. Strategiczne wykorzystanie systemu Invisalign w połączeniu ze stosowaniem rozwiązań wspomagających pomogło nam poprawić przewidywalność leczenia złożonych przypadków, takich jak asymetrie. Pacjenci z asymetriami doświadczają nieprawidłowości estetycznych, które powinny zostać skorygowane w okresie wzrostu. Przyjrzymy się przypadkom asymetrii u pacjentów rosnących i dorosłych oraz ich konsekwencjom estetycznym. Przeanalizujemy różnice między leczeniem u dorosłych z użyciem mikroimplantów oraz u pacjentów rosnących, gdzie celem jest skorygowanie asymetrii dla poprawy estetyki u tych pacjentów.
Simonetta Meuli
Leczenie nakładkami pacjentów w okresie wzrostu stosuje się coraz częściej, ważne jest jednak dobre poznanie złożonych mechanizmów wzrostu twarzoczaszki i protokołów proponowanych przez Align dla poszczególnych typów wad zgryzu. Należą do nich leczenie interceptywne nakładkami na etapie uzębienia mieszanego – wskazania, ograniczenia, możliwości; leczenie pacjenta z uzębieniem mieszanym nakładkami jest skuteczne w przypadkach stłoczeń, przestrzeni i zaburzeń wyrzynania; ekspansji; zmian w wymiarze przednio-tylnym. Cyfryzacja i kliniczne innowacje technologiczne wraz z tymi protokołami mogą prowadzić do przewidywalnego leczenia zaburzeń w wymiarze poprzecznym, strzałkowym i pionowym, przeszkód zwarciowych oraz czynnościowych.
Michał Tarnawski
Ortodonci dzielą się na trzy grupy: Systematycznych, Artystów i nieskutecznych. Artyzmu można się nauczyć, ale nie da się go nauczać.
Systematyczność wymaga nauczenia i odświeżania danych dla uniknięcia rutyny. I na tym się skupiamy. Prawie wszystko da się podzielić na etapy.
Diagnoza, cele, środki leczenia, rokowanie, akcje i reakcje, analiza rezultatu, retencja.
Równoczesny ruch zębów / ruch sekwencyjny.
Przemieszczenia bezpośrednie / droga naokoło.
Izolowanie komponent i etapy ruchu złożonego.
Analiza prawdopodobieństwa, obserwacja i reakcja we właściwym momencie.